Anasayfa / Sosyal Medya / Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Instagram kullanıcı sayısı, platformun 2010 yılında kurulmasından itibaren katlanarak arttı ve artmaya da devam ediyor. 2010 yılından beri Instagram’da tasarım, fonksiyonellik, filtre tercihleri ve reklamcılık açısından durmaksızın, sayısız yenilikler yaşanıyor.

Instagram’daki kullanıcı tabanı genişledikçe reklamcılık açısından imkanlar ve reklamların etkisi de arttı. Instagram reklamları, Facebook’un Instagram’ı satın almasından bir yıl sonra başladı. Sponsorlu fotoğraf reklamlarının platforma entegre edilmesi 2013’ün sonunu buluyor. Instagram’da ilk kez reklam verilmeye başlandığında henüz 180 milyon kullanıcı bulunmaktaydı. Yaklaşık bir sene sonra video reklamlar devreye girdi. Mart 2015’te ise atlı karınca ve tıklanabilir içerik reklamları görücüye çıktı.

Facebook’un Instagram yatırımı meyvelerini vermeye başladı. Platform, Facebook’a geçtikten sonra hem senede ortalama 100 milyon yeni kullanıcı kazandı hem de satacağı reklam formatları çeşitlendi.

En nihayetinde Instagram bugün 500 milyon kullanıcıyı çoktan aştı ve dünyanın en büyük 6. sosyal ağıoldu. Birçok kullanıcı deneyimi araştırmasına göre en heyecan verici ve pozitif sosyal ağ olarak kabul ediliyor. Şüphesiz, bu dinamik mecra Türk reklamverenler için de eşsiz fırsatlar sunuyor.

Instagram içerik stratejinizin haricinde, reklam vermek çalışmalarınız daha geniş kitleler tarafından görülmesini ve bilinmesini sağlayacaktır. Reklam dijital pazarlama stratejiniz için iyi bir seçenek çünkü Instagram’da aylık 500 milyon aktif kullanıcı var. Aylık aktif kullanıcı sayısı bakımından ise Türkiye ayda 16,3 milyon kullanıcıyla ABD, Rusya ve Brezilya’dan sonra 4. sırada. Her gün Instagram’da 80 milyon fotoğraf paylaşılıyor.

Instagram’da reklam vermenin temel faydaları nelerdir?

 1. İşletmeniz için müşteri adayı elde edersiniz,
 2. Hedef kitlenize doğrudan dokunur ve yüksek marka bilinirliği elde edersiniz,
 3. Web sitenize, blogunuza, e-ticaret sitenize doğrudan trafik çekersiniz,
 4. Tıklama başına ödeme yaparsınız,
 5. Reklam kampanyalarına dilediğiniz zaman başlar ve dilediğiniz zaman son verirsiniz.

 

Instagram reklamcılığında yapılan en temel hatalar nelerdir?

Instagram’da dikkat edilmesi gereken en temel nokta reklam hedeflemesini doğru yapmaktır. Ürün, hizmet ve markanızla alakası olmayan hedeflemeler para kaybetmenize, negatif geri dönüşler almanıza ve çabalarınızın yok sayılmasına sebep olur.

Harekete geçirici mesaj barındırmayan reklamlar da hedef kitlenizden arzu ettiğiniz aksiyonları almanızı güçleştirecek ve kaynaklarınızı israf etmenize yol açacaktır.

Düşük kaliteli görsel ve videolar hedef kitleniz üzerinde asla etkili olmayacaktır.

Instagram’da reklam vermeye başlamadan önce dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

 1. Başkalarından kolayca ayrışan bir markaya ve ürüne/hizmete sahip olmalısınız.
 2. Yüksek kaliteli ve dikkat çekici marka görselleriniz olmalı.
 3. Instagram reklamlarını ayarlamak için bir Facebook sayfanız olmalı.
 4. Harekete geçirici mesajınızın tıklanmasıyla açılacak (bu mesaja uygun) bir açılış sayfasına (kendi sitenizde) belirlemelisiniz.
 5. Her ne kadar zorunlu olmasa da, mecranın dinamiklerini kavramak ve bundan yararlanmak için aktif olarak kullandığınız bir Instagram hesabınızın olmasında da fayda var.

 

Instagram Reklam Hedeflerinizi Belirleyin

Burada reklam vererek ne elde etmek istiyorsunuz? Markalar genel olarak aşağıdaki hedeflerden bir veya birkaçına ulaşmak için reklam kampanyası düzenlerler.

 1. Web site trafiği elde etmek,
 2. Web site dönüşümleri elde etmek,
 3. Sayfa gönderilerindeki etkileşimleri artırmak,
 4. Yeni sayfa beğenileri kazanmak,
 5. Uygulamanızın indirilmesini sağlamak,
 6. Uygulamanızdaki angajman oranlarını iyileştirmek,
 7. Yerel pazarlama ile farkındalığı artırmak,
 8. Etkinlik tanıtımları yapmak,
 9. Yarışmalar düzenlemek, indirim kuponları dağıtmak, teklif yapmak,
 10. Video görüntülemelerini artırmak,
 11. Müşteri adayı kazanmak.

 

Hedeflerinize uygun olan reklam formatını seçip, bu formatta yaratıcı reklamlar hazırlatarak işe devam edeceksiniz. Reklam formatları sabit fotoğraflı reklam, video reklam, atlı karınca reklamı olabilir. Bu formatlardan hangisinin daha uygun olacağına karar vermelisiniz.

Instagram reklam yayıncılığı hakkında aklınızda bulunması gerekenler:

Reklamlarınızı yükledikten sonra Instagram, reklamlarınızı değerlendirmeye alacak ve en geç 24 saat içinde onay verip vermediğini belirtecek. Reklamlarınızın bazı durumlarda onaylanmama ihtimali de var. Fakat, endişe etmenize hiç gerek yok. Reklam yayıncılık politikalarına uygun yeni reklamlar yükleyerek sorunu halledebilirsiniz.

Reklam görsellerinizde metin oranının %20’yi geçmemesine çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde reklamınız onaylanmayacak ya da gösterim sayısı azalacaktır.

Ayrıca yaş sınırlaması gerektiren ürün ve hizmetlerle ilgili kuralları takip etmelisiniz.

Reklamlarınızda Facebook sayfanızın tanıtımını yaparken Facebook markasının logo kullanım kısıtlamalarına dikkat etmelisiniz. Örneğin F harfi büyük yazılmalı. Facebooks gibi çoğu hal kullanılmamalı. Facebook logosunu taklit eden logolar yer almamalı.

Kaynak :

Instagram’da Reklam Vermeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

1,026 total views, 3 views today

Hakkında ÖMER AYGÜN

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top